Będziemy gościć Do Góry Dnem :)

Do Góry Dnem: prawdziwi giganci piosenki na szlaku, autorzy takich przebojów, jak „Wędrowcy błędnych łodzi”, „Być, iść…”, „Ziarnko maku” czy „Żona zabrania”, chętnie sięgający także po utwory innych klasyków – będą na Danielce 2015! Wspólne śpiewanie gwarantowane 🙂

Grupa Do Góry Dnem powstała przy Akademickim Klubie Turystycznym „KROKI” w Szczecinie w 1977 roku. Grupę założyli Jacek Żurawski (Żuraw), Przemek Niwiński (Śliwa) i Alina Tomczak (Żyrafa), do których wkrótce dołączył Władek Piątkowski (Władeczek).

W tym składzie zespół zadebiutował na Przeglądzie YAPA 78′, gdzie wyśpiewał nagrodę piosenką Przypowieść o maku. Posłuchaj piosenki

Skład grupy ulegał zmianom, po odejściu Żurawia w 1979 roku do zespołu dołączył Marek Kuc (Kuc), a później Czesiek Lasiuk (Czesiu) i Jurek Chodor (Chodorek).

Od czasu, gdy w 1981 roku w zespole pojawili się wspomniany już Czesiek Lasiuk i Wojtek Czemplik (Wojtuś), nastąpił okres największych sukcesów grupy oraz licznych nagród i wyróżnień zdobywanych na kolejnych przeglądach piosenki turystycznej: YAPA, BAZUNA (tytuł rajdowej piosenki roku 1981 dla „Turystycznej samby”), BAKCYNALIA, WŁÓCZĘGA, ŁAJBA, ŚPIEWAJĄCE ŻAGLE, a także wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1983 roku za piosenkę „Sierpień”.

Po roku 1985 członkowie grupy rozjechali się w różne strony, założyli rodziny i zespół zawiesił działalność, ale w dalszym ciągu spotykał się towarzysko i śpiewał piosenki turystyczne.

W 2000 roku zespół wznowił Spotkania z Piosenką Turystyczną, które odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Szczecinie przy ulicy Dworcowej 6, u Jasia Krzysztonia (serdecznie zapraszamy). Siłą rozpędu tej radosnej inicjatywy, zespół postanowił się reaktywować artystycznie, czego owocem stały się liczne koncerty z udziałem publiczności oraz dyskografia:
1. „Rozmowy z piecem” – 2002 – studio
2. „Być, iść” – 2006 – koncert w Radio Gdańsk
3. „Jeszcze grajmy” – 2012 – studio

Zobacz stronę internetową zespołu i polub ich na facebooku

Zobaczcie wideoklipy zespołu Do Góry Dnem - "Jeszcze grajmy", "Być iść"

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka