Skąd się wzięły Chałupa Chemików i Festiwal Danielka

chalupa12Studenckie Schronisko Turystyczne „Chałupa Chemików” to obiekt położony w Beskidzie Żywieckim na terenie gminy Ujsoły w Dolinie Danielki. Jest to stary drewniany dom góralski wybudowany w okresie II wojny światowej (dawna leśniczówka), wyremontowany i przystosowany do obecnych celów. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku „Chałupa Chemików” należała do Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Śląskiej i była zarządzana przez Studenckie Biuro Podróży i Turystyki „Almatur”. Po zmianach ustrojowych, od 1992 roku  obiekt jest własnością Stowarzyszenia „Chałupa Chemików”, założonego przez sympatyków Chatki, głównie absolwentów Politechniki Śląskiej.

wpis1

W latach 1986 – 1991 w „Chałupie Chemików” odbywała się coroczna impreza  pod nazwą „Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Danielka„. Festiwal był organizowany przez studentów działających w „Chałupie Chemików” przy współudziale zaprzyjaźnionego Klubu Studenckiego „Program”. Środki finansowe zapewniały uczelnia i związane z nią organizacje, jak ZSP czy Almatur. Występowali tu tacy wielkoformatowi wykonawcy tamtego (a także i aktualnego) czasu jak Stare Dobre Małżeństwo, Słodki Całus od Buby, Nijak, Bez Jacka, EKT Gdynia, Olek Grotowski z Małgosią Zwierzchowską, Adam Drąg i wielu innych. Koncerty odbywały się na scenie plenerowej. W programie zawsze były przesłuchania konkursowe zgłoszonych wykonawców oraz recitale zaproszonych gwiazd z nurtu piosenki turystycznej i studenckiej, poezji śpiewanej. W tamtym czasie była to impreza bardzo popularna, jedna z większych tego typu w kraju, ciesząca się estymą w środowisku.

bntW 2013 roku, po 22 latach przerwy, już jako Stowarzyszenie „Chałupa Chemików”, przy współudziale Stowarzyszenia CDN Pro-Kulturamedia, zdecydowaliśmy się zorganizować kolejną edycję festiwalu pod nazwą „VII Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Danielka 2013”, pod hasłem przewodnim „Danielka – reaktywacja”.  Impreza się udała głównie dzięki zaangażowaniu członków wspomnianych organizacji oraz pomocy ze strony partnerów i sponsorów, a także naszych wolontariuszy zrzeszonych pod nazwą ORMO (Ochotniczy Ruch Młodych Obsługantów). Dolina Danielki znowu, jak za dawnych lat, wypełniła się dźwiękami pięknej muzyki, poezją, dużą ilością pozytywnej energii, a przede wszystkim – fajnymi ludźmi. Ludźmi, których łączy niezapomniany klimat magicznego miejsca, piosenki i wspólnej zabawy. Stowarzyszenie „Chałupa Chemików” organizowało Festiwal Danielka aż do roku 2019.

W latach 2020 i 2021 Festiwal nie odbył się z powodu pandemii. W roku 2022 organizatorem Festiwalu Danielka została Fundacja Promocji Kultury i Turystyki „Z Nurtem Danielki”.

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka