image

W ramach drugiej imprezy z cyklu „Piątek w górach”, 19 grudnia 2014, czeka Was wyjątkowy wieczór w klubie Prokultura!

Zagrają dla Was:
Kuba Blokesz – Zdobywca Grand Prix Festiwal Danielka 2014.
Gościem specjalnym będzie Marek Dyjak.
Oprócz tego prapremiera filmu o festiwalu Danielka 2014.
Start jak zwykle o godzinie 19:00
bilety: 40 i 50 zł zł, do kupienia w klubie i na http://www.ticketportal.pl/
Zapraszamy!

Dołączcie do wydarzenia na facebooku.

Kuba Blokesz mówi o sobie:
Śpiewam piosenki. Napisane przez siebie, a czasem przygarnięte spod innych piór. Przygrywam sobie na gitarze.
Pracuję nad debiutanckim albumem pod roboczym tytułem „Poezja Miasta – Lwów” – programem poetyckim złożonym z wierszy współczesnych ukraińskich poetów przełożonych premierowo na język polski z autorską muzyką.
Uczyłem się sztuki scenicznej pod okiem takich mistrzów jak: Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski, Jan Poprawa, Bogusław Sobczuk. Wielokrotnie uczestniczyłem w koncertach i spektaklach w reżyserii Jerzego Satanowskiego, Janusza Gasta, Janusza Kukuły, Jana Kondraka czy Bogusława Sobczuka i Romana Kołakowskiego.
Ponadto występowałem u boku takich artystów jak Andrzej Poniedzielski, Jacek Kleyff, Elżbieta Adamiak, Joanna Lewandowska-Zbudniewek, Paweł Królikowski, Piotr Machalica, Piotr Fronczewski, Janusz Radek, Mirosław Czyżykiewicz i wieloma innymi. Zaśpiewałem na albumie Andrzeja Poniedzielskiego „Wywar z Przywar” (wyd. MTJ, 2012).

Na długiej liście zdobytych przez Kubę nagród są:
• Złoty Wrzos na XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „WRZOSOWISKO” w Kędzierzynie-Koźlu (2008)
• Grand Prix na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku (2009)
• II miejsce oraz nagroda Dziennika Polskiego na 45. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2009)
• Nagroda Specjalna na XXXVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (2010)
• I miejsce na VII Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (2010)
• III miejsce na 49. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2013)
[premiera twórczości autorskiej]
• Grand Prix podczas 8. Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Danielka 2014”
• kwalifikacja na 22. Chanson Festival w Köln, w Niemczech
• II miejsce na 17. konkursie Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie (2014)

Marek Dyjak :

Marek Dyjak urodził się 18 kwietnia 1975 roku. Skończył zawodówkę i zdobył papiery hydraulika. Wystarczyło kilka rzeczy, by życie było pełne i szczęśliwe – robotnicze życie, żona robotnicza, robotnicza klitka w bloku. Zwykłe, proste życie, bez dłubania w niuansach duszy i serca. Chciał więcej.

Sam siebie nazywa barowym grajkiem. „Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym” – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji. Dyjak to Dyjak – mówią przyjaciele; facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. On też tak czuł.

W 2008 roku na Wielkanoc przymocował do drzewa linkę holowniczą. Pogotowie stwierdziło zgon. Obudził się po kilku dniach w śpiączce, nic nie pamiętał.

Nie każdemu odpowiada styl bycia Dyjaka, choć od trzech lat nie pije i walczy z nałogiem to wciąż pozostaje sobą – i na tym polega jego niezwykły fenomen, który przyciąga koneserów dobrej muzyki. Bywały w jego karierze momenty, w których muzyk mógł iść za ciosem – wbić się na potocznie zwany „artystyczny świecznik”. Wolał jednak iść własną drogą, nie zawsze łatwą lecz kierowaną przez siebie samego, nie oddał swojej kariery w cudze ręce. Niektórzy widzą w tym artystyczną pozę – Dyjaka wyklętego, samotnika i indywidualistę. Mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których – jak mówią sami fani – jest krew, żółć i łzy. Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem – ocenia Jan Wołek.

Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą. Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje.

„Kiedy śpiewa jest bardzo zdenerwowany, jakby cierpiał. Jakby mu się wszystkie rany otwierały. Ale prze do przodu. I znów mam to wrażenie, że ocieram się o sens muzyki, o istotę tworzenia. O jakiś absolut. I nie chodzi tu o jakąś wirtuozerię, tylko o to ulotne uczucie obcowania ze sztuką, jednoczenia się z twórcą we wspólnym przeżywaniu muzyki na żywo.” – Artur Rawicz, CGM
„Kobiecość jeszcze nigdy nie była tak brutalna.
Brutalność jeszcze nigdy nie była tak kobieca…
To moja pierwsza polska płyta tego roku…” – Kuba Wojewódzki
Album Kobiety, to 11 pięknych ballad największych Polskich piosenkarek i autorek mi. in.: Osieckiej, Nosowskiej, Bartosiewicz, Celińskiej, Groniec, Umer, Mielczarek,

Niebawem światło dzienne ujrzy biografia Dyjaka oraz długo wyczekiwany film Grzegorza Królikiewicza – Sąsiady, gdzie artysta zagrał u boku m. in.: Ewy Błaszczyk, Jacka Poniedziałka, Katarzyny Herman czy Anny Muchy.

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka