Trzeci Oddech Kaczuchy na X Danielce :)

 Trzeci Oddech Kaczuchy powstał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).
Andrzej Janeczko, który urodził się w Wysokiem-Mazo-wieckiem, małym miasteczku leżącym na pograniczu Mazowsza i Podlasia, po trzech latach nauki w miejscowym liceum został przeniesiony do Łomży, do liceum im. Tadeusza Kościuszki, w którym kiedyś uczyła się Hanka Bielicka. Była ona mitem ich szkoły. Do Olsztyna przyjechał poprzez egzaminy na architekturę w Gdańsku na geodezję. Na Akademii Rolniczo-Technicznej, którą po trzech latach (w międzyczasie próbował dostać się na reżyserię do Rektora Tadeusza Łomnickiego na PWST w Warszawie) zamienił na Pedagogikę Kulturalno-Oświatową na WSP. Dyplom magistra otrzymał po 12 latach!!!
Tu w Olsztynie, pracował w radiach studenckich, teatrach studenckich pantomimy, kabaretach, śpiewał ballady i pisał poezje (wydał tomik „Kolegom poetom”).

Wielu ludzi zadaje pytanie:”Dlaczego Trzeci Oddech Kaczuchy?”. Ano dlatego, że powstali w 1981 roku, kiedy był pierwszy oddech polityczny, trzeci – dlatego, że była ich trójka: Maja Piwońska, Andrzej Janeczko i Zbyszek Rojek. A dlaczego Kaczuchy? Dlatego, że w ich dziecięcych czasach ich idolami nie była Gąska Balbinka, czy Jacek i Agatka, ale Kaczor Donald!

    Kim są? Zawsze oscylowali w pobliżu kabaretu, nie będąc kabaretem. Z czasem, nie chcąć iść pod prąd oczekiwań swoich widzów, zaczęli mowić monologi i grać na scenie skecze. Ale generalnie w zdecydowanej większości śpiewają po prostu piosenki, na wesoło, ponieważ uważają, że otaczajaca ich rzeczywistość jest na tyle ponura, że przynajmniej piosenki powinny je rozjaśniać.

Obecnie Trzeci Oddech Kaczuchy tworzą: Maja Piwońska (głównie wokalistka), Andrzej Janeczko (autor tekstów i piosenek, śpiewa, gra na gitarze, w skeczach i monologach). We dwójkę tworzą program muzyczno-kabaretowy będący ciągłym dialogiem z publicznością.
Nadmienić tu trzeba, że przez skład zespołu (mam na myśli łódzki etap) przewinęło się wielu muzyków, z których kilku dla sprawiedliwości społecznej trzeba by wymienić z imienia i nazwiska: Włodek Mizgier (grał z nami najdłużej – obecnie kabaret „Pirania”), Mariusz Debich (obecnie z wyboru Kanadyjczyk), Maciek Latalski (w pewnym okresie aranżer piosenek kaczuchowatych), Paweł Serafiński (aranżował nam płytę „Poznaj siłę swoich pieniędzy” – obecnie gra z Krystyną Prońko, Marek Błaszczyk (także aranżer, obecnie próbuje kariery solowej oraz występuje z grupą „Ich Troje”).

Ich przedostatni program był mutacją programu poprzedniego „Na lato do NATO”, a nazywał się „Charty z poligonu czyli Kiepski Klan Traczyków contra Młotopolscy”. Obecnie od stycznia 2003 roku grają program będący colagem wielu poprzednich programów a zwłaszcza tych z okresu studenckiego. Przede wszystkim zaś prezentują piosenki z wydanej w listopadzie 2002 roku płyty „O!Ojeju!”, na której obok wspomnianej Beaty Prylińskie j(altówka), Ryśka Kruszyńskiego (akordeon) zagrali Marcin Płóciennik-Pucek (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) i Paweł Samochin (trąbka). W swoich koncertach wracają do kameralnych piwnic i klubów studenckich – to zimą. Latem grają głównie w plenerach i amfiteatrach.

Programy Trzeciego Oddechu trwają minimum 70 minut, a potem grają tyle ile chce publiczność (oj grali, grali). Mogą występować zarówno w dużych salach widowiskowych, jak i kameralnie w małych klubach. W okresie letnim z powodzeniem koncertują w amfiteatrach i plenerach całej Polski.

Andrzej Janeczko bardzo chętnie pisze specjalnie na daną okoliczność piosenki.

http://www.3ok.pl/

 

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka