Sąsiedzi na Danielce 2018

„Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folk, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego”

Cytujemy https://folk24.pl/wykonawcy/sasiedzi/

Prężnie rozwijający się zespół, grający folk morski, który dzięki wytężonej pracy trafił do światowej czołówki wykonawców tradycyjnego folku morskiego. Powstał w 2001 r. w Gliwicach na Śląsku. Stworzyli go studenci Politechniki Śląskiej zafascynowani żeglowaniem i kulturą marynistyczną. Nazwę wzięli od pubu, w którym się spotykali – „U Sąsiada”.

Od początku szli własną ścieżką, nie ulegając modom, konsekwentnie realizowali swój plan na muzykę morza. Zdobyli nagrody wszystkich liczących się festiwali żeglarskich w Polsce oraz kilka liczących się w środowisku Nagród Publiczności. Ich debiut płytowy („Wrócić do Derry” 2005 r.) przez wielu uznany był za najciekawszy w historii sceny. Jako najmłodsza grupa z obecnie działających na scenie, zdobyli Grand Prix (w 2008 r.) Festiwalu „Shanties” w Krakowie, najważniejszego w Polsce festiwalu żeglarskiego, tym samym rozbijając wieloletni monopol na tę nagrodę wśród „szantowych dinozaurów”. Szybko też trafili do czołówki światowej, otrzymując zaproszenia na najważniejsze festiwale muzyki morza na świecie. Są jedyną jak dotąd grupą w Polsce, która wystąpiła na legendarnym i bardzo prestiżowym „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w USA. Dwukrotnie wystąpili na najważniejszym i największym tego typu festiwalu w Europie – bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol (2011 r., 2015 r.). Zagrali już prawie 500 koncertów, w tym w Holandii, Niemczech, Czechach, USA, Norwegii, Francji. Na koncie mają też występy z najlepszymi szantymenami, Jerzym Rogackim (Cztery Refy), Jerzym Ozaistem (Cztery Refy, North Wind) oraz Patem Sheridanem z Irlandii, Jimem Mageeanem z Anglii i Simonem Spaldingiem z USA oraz wspólny, folkrockowy projekt z francuską grupą Les Dieses (2012 r.).

Grają muzykę celtycką, śpiewają autorskie piosenki żeglarskie i szanty – tradycyjne marynarskie pieśni pracy (po polsku, angielsku i francusku). Sięgają też do muzyki dawnej i folkloru śląskiego. Wydali dwie płyty – „Wrócić do Derry” i „Brocéliande” (2008 r.) oraz jubileuszową EP-kę „Sąsiedzi | Folk&szanty | 2001-2011”, która wydana została w nakładzie 50.000 egzemplarzy (sic!) i trafiła do Magazynów Żagle oraz Podróże, wydawnictwa Murator.

Od 2010 roku Sąsiedzi pełnią rolę gospodarza Festiwalu Morza „Nad Kanałem” w Gliwicach.

Skład zespołu zmieniał się na początku, by od 2006 roku ustabilizować w 6 osobową grupę, wykorzystującą tradycyjne, akustyczne instrumentarium: gitary, mandolinę, skrzypce, koncertinę, flety, drumlę, bodhran, ale też śpiewając a’cappella. W 2011 roku grupę opuścił gitarzysta Adrian Poznachowski, którego zastąpił Piotr Świeściak, muzyk kilku wrocławskich zespołów żeglarskich i piosenki autorskiej. Od lipca 2012 do czerwca 2013 z zespołem współpracował Mirek Walczak (ex skrzypek Duan), zastępując skrzypaczkę, co skierowało zespół bardziej ku muzyce folkowej, głównie irlandzkiej. Mirek na tyle odcisnął swą osobowość muzyczną, że gdy z początkiem 2014 r. skład opuścił lider i przedostatni z członków założycieli, Jakub Owczarek – Walczaka zaproszono do stałej współpracy. Przez kolejne 3 lata grupa występowała z dwoma skrzypkami. W tym czasie rozpoczęła pracę nad kolejnym wydawnictwem, zdobyła też Nagrody Publiczności festiwali Port Pieśni Pracy w Tychach (2015 r.) oraz Festiwalu „Kubryk” w Łodzi (2017 r., po raz drugi w historii).

Kolejnym przełomowym momentem w życiu zespołu był powrót, po czterech latach przerwy, jednego z założycieli i frontmena Sąsiadów – Jakuba Owczarka. I tak, od września 2017 roku, zespół stał się septetem. Grupa na marzec 2018 r. zapowiada trzecią płytę, o tytule „W kieszeni dolar”.

Skład zespołu:

  • Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
  • Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
  • Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
  • Piotr Świeściak – gitara, śpiew (baryton)
  • Marek Wikliński – concertina, śpiew (bas)
  • Kamil Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor)
  • Mirek Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Dyskografia:

2018 – „W kieszeni dolar”
2011 – „Sąsiedzi | Folk & szanty | 2001-2011” (EP)
2008 – „Broceliande
2005 – „Wrócić do Derry

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka