Robert Kasprzycki na Danielce 2023

ROBERT KASPRZYCKI – Poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor – artysta obdarzony wielką charyzmą, feelingiem i poczuciem humoru. Podobno, kto raz był na jego koncercie, zawsze wraca…”. Sam muzyk twierdzi, że jest uzależniony od tego, co robi: „pisanie piosenek i granie ich ludziom jest nieuleczalnym nałogiem”.

Pomimo iż wywodzi się z tak zwanego kręgu piosenki autorskiej, w jego muzyce odnaleźć́ można ślady wielu muzycznych inspiracji. Ukuł kiedyś dla swych działań określenie „człowiek rekonesansu” – próbował bowiem wielu gatunków i dróg artystycznej samorealizacji, od Okudżawy, Cohena i Brassensa, tłumaczenia Doorsów, poprzez flirt z grunge’m i występy na festiwalach rockowych, po działalność kabaretową. I tak w jego muzyce obok klasycznej ballady, usłyszeć można dźwięki flamenco, jazzu, bossanovy czy muzyki folk, a także rockowy temperament. Piotr Bałtroczyk określił go jako „znakomitego pieśniarza lirycznego z wybitnym zacięciem satyrycznym”.

Już na debiutanckiej płycie „Niebo do wynajęcia” dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców niebędących fanami piosenki autorskiej. Płyta była nominowana do Fryderyka, a piosenki, które się̨ na niej znalazły do dziś stanowią̨ kanon, bez którego nie może się obyć od konkursu piosenki poetyckiej czy śpiewogranie w schronisku.
Jest laureatem wielu konkursów poetyckich i festiwali. Zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona.

Ma na swoim koncie kilka płyt i singli. W 1997 roku wydał debiutancką płytę „NIEBO DO WYNAJĘCIA”. Po długiej przerwie, będącej w istocie nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album pt. „ŚWIATOPODGLĄD”. Tytułowy singiel a także dwie inne piosenki z tej płyty trafiły do czołówki Listy Przebojów Trójki.Kolejna płyta pt. „PIOSENKI i NIE”, miał swoją premierę̨ rok później, a składały się̨ na nią – tomik wierszy i piosenek oraz płyta live. Album pt. „CZTERY” ukazał się̨ w jesienią̨ 2014 r, a pochodzący z niego singiel „Trzymaj się̨ wiatru kochana” przez 22 tygodnie utrzymywał się̨ na Liście Przebojów Trójki. W samym szczycie pandemii ukazał się album „GDY PÓŹNO W NOC. KASPRZYCKI/ŚMIGŁY/”, będący udaną próbą przybliżenia słuchaczom poetyckiej twórczości Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Najnowszym albumem jest wydana w grudniu 2021 roku „MAŁA ŁAZIENKOWA” – album będący niejako powrotem do bardowskich źródeł Artysty, powrotem do dzieciństwa spędzonego w wielkopolskim Śremie, nad rzeką Wartą. Na bogatej liście dokonań twórczych pokaźne miejsce zajmuje współpraca z wieloma polskimi artystami (Januszem Radkiem czy formacją folkową Carrantuohill).

Z przyjemnością informujemy, że Robert poprowadzi sobotni koncert wieczorny na Festiwalu Danielka 2023, a także zagra i zaśpiewa kilka swoich piosenek 🙂

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka