Olek Grotowski na Danielce 2018

Kolejny z artystów, którego będziemy gościć na tegorocznej Danielce to Olek Grotowski. Niestrudzony propagator poezji Andrzeja Waligórskiego, bywał na starożytnych Festiwalach Danielka, zarówno jako wykonawca jak i członek Jury 🙂

Za Wikipedią:

Aleksander Grotowski, częściej: Olek Grotowski (ur. 7 września 1952 w Gdyni) – kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego oraz tekstów Artura Andrusa. Związany z wrocławskim środowiskiem kabaretowym i tamtejszym Studiem 202.

Początkowo wykonywał utwory Waligórskiego solo (nagroda na Bazunie, na krakowskim cyklicznym Spotkaniu z Piosenką Turystyczną). Po pewnym czasie zaczął występować w duecie z Małgorzatą Zwierzchowską. Na wydanych płytach i kasetach śpiewa wspólnie ze Zwierzchowską.

Olek Grotowski niejednokrotnie tworzył także z zespołem Bez Jacka, jako gitarzysta i basista.

Wiele z wykonywanych przez niego utworów kwestionowała cenzura, okresowo był obejmowany zakazem występowania. Od 1981 roku członek „Solidarności” muzyków rozrywkowych. W tym samym roku ukazały się jego kasety z Przeglądu Piosenki Prawdziwej pod tytułem „Zakazane piosenki”. W stanie wojennym został zmuszony do zwolnienia się ze stanowiska instruktora w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu, gdzie wówczas mieszkał. Działacz opozycji. Decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki zakazano mu przystąpienia do egzaminu estradowego. W latach 1984-1988 członek Stowarzyszenia Twórców Kultury w Łodzi. W 1986 roku po wiecu na Politechnice Łódzkiej, w związku z rozwiązaniem Radia „Żak”, miał zakaz wyjazdu do krajów zachodnich przez dwa lata, zakaz występu na YAPIE ’86. Był namawiany do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Obecnie mieszka w Gdańsku.

Dyskografia

  • Olek Grotowski Małgorzata Zwierzchowska – Zachwycenie 1991 (MC), 2004 (CD)
  • Olek Grotowski Małgorzata Zwierzchowska – Export-import – Ballady Andrzeja Waligórskiego 1991 (MC), 2004 (CD)
  • Olek Grotowski Małgosia Zwierzchowska – Wampirek 1993 (MC), 2006 (CD)
  • Olek Grotowski – Wybór 1994 (MC), 2013 (CD)
  • Olek Grotowski Małgorzata Zwierzchowska – Transatlantyki 1996 (MC), 2013 (CD)
  • Olek Grotowski Małgorzata Zwierzchowska – Największe hity 1997 (MC/CD)
  • Olek Grotowski Małgorzata Zwierzchowska – Uśmiech Giocondy 2000 (MC/CD)
  • Olek Grotowski Małgorzata Zwierzchowska – Moment (2003) (CD)
  • Małgosia Zwierzchowska i Olek Grotowski – Kociopiryna (2013) (CD)
Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka