Myszy & Ludzie na Danielce 2019

Myszy & Ludzie to zespół, który w pewnym sensie kontynuuje twórczość kapeli Na Bani, ale bez wątpienia wnosi nową wartość. Z przyjemnością informujemy, że będziemy Ich gościć na tegorocznej edycji naszego Festiwalu 🙂

NA BANI

Przed 27 laty zaczynaliśmy od piosenki turystycznej, by z czasem odejść od rajdowej klasyki, określając swój gatunek mianem poetyckiego folku. Jako Na Bani graliśmy od 1992 roku. Staraliśmy się nie zamykać w ramach jednego rodzaju muzyki czy jednej tematyki tekstów. Zawsze uciekaliśmy od łatwych akordów i banalnych rymów. Od 1999 roku zespół koncertował na terenie całego kraju. Wydaliśmy trzy płyty – koncertową „Nad poziomem morza” oraz studyjne „Świat bez tła” i „20 lat z górą”. Niestety, podczas pracy nad kolejnymi – autorską oraz opartą na twórczości czeskiego barda Jaromira Nohavicy – drogi życiowe członków zespołu rozeszły się w stopniu niemal uniemożliwiającym występy sceniczne i zespół oficjalnie zakończył działalność.

MYSZY & LUDZIE

Mimo rozpadu zespołu Na Bani, nagrania w studiu były kontynuowane, jednak by wrócić przed publiczność, grupa potrzebowała „świeżej krwi”. Po kilkuletniej przerwie, udało się: do osób ze starego składu  scenicznego dołączyły nowe i zespół – pod nazwą Myszy & Ludzie – wraca na sceny z nowym brzmieniem, nową energią, nowymi utworami, ale też nie odżegnując się od wcześniejszej twórczości. Trwają prace nad wzbogaceniem składu zespołu o kolejne osoby i instrumenty. Tymczasem w studiu dojrzewały projekty płytowe, nagrywane z udziałem dawnych i obecnych członków zespołu oraz zaproszonych gości. Gotowa jest już pierwsza część płyty pod roboczym tytułem NOHAVICA Z POLSKA, do finiszu zmierza płyta z autorskimi piosenkami, a w zaawansowanym stadium znajduje się druga część naszych interpretacji piosenek Nohavicy.

Płyty

NOHAVICA Z POLSKA
Tutaj mały przedsmak naszej „nohavicowej” płyty – playlista zawierająca wersje jeszcze robocze i koncertowe, ale bliskie docelowym. Opieramy się w nich na całkiem nowych, własnych tłumaczeniach. Staramy się też znaleźć nowe interpretacje utworów Jaromíra Nohavicy, stosujemy autorskie pomysły aranżacyjne, czasem dość odległe od oryginałów, zaprosiliśmy ponadto do współpracy kilku naszych muzycznych przyjaciół, znanych Wam pewnie skądinąd.

PIANO
Następna w kolejności wydania będzie płyta autorska, na razie nosząca roboczy tytuł „Piano”. Ona również jest na ukończeniu, nagrywaliśmy ją równolegle do projektu „nohavicowego”. Zaczęliśmy ją jako Na Bani, ale będzie ona pokazywać przemianę w stylistyce zespołu i składać niemal wyłącznie z naszych własnych kompozycji i tekstów, nieco już odmiennych od dawnej twórczości, choć się od niej nie odżegnujących. Chcemy nią otworzyć nasz nowy artystyczny rozdział.

Skład zespołu

Mysza Michalska
Paulina Porszke
Dorota Górawska
Czaro Rogalski
Tom Borkowski
Szymon Neubauer

Tekst pochodzi z informacji podanych na portalu zrzutka.pl, za pośrednictwem którego Myszy & Ludzie zbierają fundusze na wydanie płyt. Zachęcamy gorąco do wsparcia tego projektu 🙂

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka