Marek Andrzejewski z Grupą Niesfornych na Danielce 2022

Miło nam oznajmić, że na Festiwalu Danielka 2022 będziemy gościć Marka Andrzejewskiego, tym razem z legendarną Grupą Niesfornych 🙂

Marek Andrzejewski – autor, kompozytor, wokalista.

Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. W tym roku obchodzi trzydziestolecie pracy artystycznej. Laureat głównych nagród na  Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Recitali w Siedlcach, Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie i wielu innych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja” i z teatrem „Gardzienice”. Jako wokalista i kompozytor brał udział w przedstawieniu „Album rodzinny” teatru Grupa Chwilowa. Publikował teksty w „Akcencie” i w piśmie „Piosenka”. Utwór „Jak listy” z debiutanckiej płyty „Trolejbusowy batyskaf” uzyskał status leitmotif „Krainy Łagodności” – nurtu piosenki literackiej i poetyckiej. Dotarł do ogromnego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album do dziś stanowi kanon polskiej piosenki autorskiej. Marek Andrzejewski pisze w „bardowski” sposób o sprawach społecznych i o zależnościach między przyrodą a cywilizacją. O prawdzie, miłości, trudnych wyborach, emocjach, o poszukiwaniu duchowości współczesnego, urzeczowionego człowieka. Jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, ale jednak frapujące i zapadające w pamięć. Nie dają się łatwo zaszufladkować, można w nich znaleźć elementy jazzu, folku, bossa novy, rocka i ballady. 

Artysta ma w swoim dorobku sześć płyt autorskich: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter” (2003), „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018), najnowsza „Wariactwo” (2021) oraz 14 płyt nagranych z Lubelską Federacją Bardów.

Prawdziwą wartość Andrzejewskiego oddają koncerty. Ma znakomity  kontakt z publicznością, emanuje niespożytą energią, sympatią i poczuciem humoru.

W koncertach Marek promuje najnowszy album „Wariactwo”. Składają się nań autorskie piosenki z dojrzałymi i odważnymi tekstami. Wyłania się z nich mocne przesłanie o poszukiwaniu tego co w życiu jest najważniejsze. Muzycznie płyta jest starannie zaaranżowana, mieni się bardzo bogatą paletą brzmień: od rozbuchanych, dynamicznych, efektownych rockowych utworów, do nastrojowych, skupiających uwagę ballad. Jest to muzyczna uczta. Pod względem muzycznym i poetyckim.

Na festiwalu Danielka Marek Andrzejewski wystąpi z legendarną  Grupą Niesfornych, którą tworzą znakomici jazzowi instrumentaliści: Jarosław Spałek (trąbka, flugelhorn),  Grzegorz Poliszak (perkusja), Marek Matwiejczyk (gitara basowa) i Michał Andrzejewski (fortepian, instrumenty klawiszowe).

„Ma w sobie jakąś charakterystyczną jasność, jakąś młodzieńczą pogodę ducha, optymizm działający wprost zaraźliwie na publiczność.” – Jan Poprawa krytyk muzyczny

więcej: www.facebook.com/Andrzejewski.Marek

http://www.youtube.com/c/trolejbusowybatyskaf

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka