20 lut

Piątek w górach – IV

Klub Prokultura, Katowice 20 lutego 2015 19:00 - 21 lutego 2015 00:00

image

W ramach czwartej imprezy z cyklu „Piątek w górach”, 20 lutego 2015 w klubie Prokultura zagrają dla Was Leonard Luther oraz Marzena Nowakowska. Ponadto zobaczymy film Jerzego Surdela „Odwrót” z 1968 roku, stanowiący jedną z części jego taternickiej trylogii.

Leonard Luther:
Leonard Luther jest zaliczany do ścisłej czołówki pieśniarzy bardów których inicjatywa artystyczna sięga estrady studenckiej i którzy do dziś nie wyrośli z pięknej choroby jaką jest zauroczenie poetyckim słowem i muzycznym liryzmem. Luther jest absolwentem WSP w Bydgoszczy i współtwórcą ówczesnej-i niestety minionej –potęgi klubu ”Beanus”. Klimat jego twórczości znany i wypracowany przez Wolną Grupę Bukowinę, Stare Dobre Małżeństwo pozwala na ciekawa i mistrzowską interpretacje tekstów Aleksandry Bacińśkiej. Świat piosenek Leonarda jest z lekka nostalgiczny, pełen nastrojowych pejzaży, owiany obłokiem poezji i przyswajalnych melodii.
Artystyczna droga Leonarda jest w pewnym sensie związana z TPPS Danielka – zdobył tam nagrodę główną w 1989 roku za piosenkę „Preludium dla Leonarda”. Piosenka ta stała się ponadczasowym przebojem na turystycznych szlakach, przy ogniskach i w schroniskach, jest znana i chętnie śpiewana do dzisiaj. Po 25 latach Leonard zagrał ją znowu na Danielce – tym razem występując w Koncercie Gwiazd VIII edycji festiwalu.

Marzena Nowakowska:
Jest laureatką pięciu ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Jej utwór „Duch włóczęgi nie śpi”, który zadedykowała swojemu synowi, Dominikowi – został piosenką laureatką Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna 2014. Na X Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Nocnik 2014 zdobyła Nagrodę Specjalną Starosty Łęczyckiego. Na 47 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie – jury wyróżniło ją nominacją na Danielkę 2014, a zgromadzeni słuchacze – prestiżową Nagrodą Publiczności. Na VIII Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej w Ujsołach Danielka 2014 – jury przyznało Marzence Pierwszą Nagrodę dla Wykonawcy, a zgromadzeni w Dolinie Danielki miłośnicy piosenek z kręgu Krainy Łagodności – kolejny raz – nagrodzili Nagrodą Publiczności. Miesiąc temu, w listopadzie br. na XXVIII Festiwalu Piosenki Turystycznej i Studenckiej w Lublinie – Bakcynaliach 2014 – zdobyła III miejsce w gronie zespołów, będąc jedynym nagrodzonym wokalistą konkursowym.

Start jak zwykle o godzinie 19:00
bilety: 15 zł w przedsprzedaży i do kupienia w klubie.
Zapraszamy!

Dołączcie do wydarzenia na facebooku.

image

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka