30 wrz

Paskudofonia 12. – Myszy i Ludzie

Podwórko, Łużycka, Gliwice 18:00 - 21:00

Poetycki folk z Trójmiasta.
Nie zamykają się w ramach jednego tylko gatunku, nie spełniają standardowych oczekiwań, nie przyzwyczajają publiczności do stałego wizerunku. Uciekają z szuflady. Kiedyś grali Na Bani – od niedawna harcują Myszy i Ludzie.
Przed dwudziestu laty zaczynali od piosenki turystycznej, dziś są już daleko od rajdowej klasyki. I muzycznie, i wykonawczo, i tekstowo zespół rozbija ramy stereotypów, równie chętnie poruszając się w rejonach akustycznego rocka, jak w brzmieniach piosenki literackiej. Sami najchętniej określają swój gatunek mianem „poetyckiego folku”.
Jako Na Bani grali od 1992 roku. Z czasem zaczęli rozszerzać swoje muzyczne i tekstowe emploi, by zyskać własny, międzygatunkowy charakter. Starają się nie zamykać w ramach jednego rodzaju muzyki czy jednej tematyki tekstów i oderwać od typowej dla gatunku, z którego artystycznie wyrośli, nadmiernej prostoty kompozycji oraz aranżacji. Ich kompozycje uciekają od łatwych akordów, a teksty od banalnych rymów.
Od 1999 roku zespół koncertował na terenie całego kraju, zdobywając licznych fanów. Wydał trzy płyty – koncertową „Nad poziomem morza” oraz studyjne „Świat bez tła” i „20 lat z górą”. Podczas pracy nad kolejnymi – autorską oraz opartą na twórczości czeskiego barda Jaromira Nohavicy – drogi życiowe członków zespołu rozeszły się w stopniu niemal uniemożliwiającym występy sceniczne. Nagrania w studiu były kontynuowane i zmierzają do długo oczekiwanego finału, jednak by wrócić przed publiczność, grupa potrzebowała „nowej krwi”. Po kilkuletniej przerwie, udało się: do osób ze starego składu, Marii „Myszy” Michalskiej, Bartłomieja Adamczaka i Cezarego Rogalskiego, dołączyła pianistka Paulina Porszke, a zespół – pod nazwą Myszy i Ludzie – wraca na scenę; z nowym brzmieniem, nową energią, nowymi utworami, ale też nie odżegnując się od wcześniejszej twórczości. Zaczynają tradycyjnie od swojego ulubionego południa kraju, tym razem z koncertami na beskidzkim Rogaczu i w Gliwicach.

Aktualny skład zespołu:
Maria Michalska (śpiew, teksty, kompozycje)
Paulina Porszke (instrumenty klawiszowe)
Bartłomiej Adamczak (gitara, śpiew, perkusja, kompozycje)
Cezary Rogalski (gitara, bas, śpiew, kompozycje)
oraz Tomasz Borkowski (teksty).

Bilety w cenie 25zł w przedsprzedaży i 30zł w dniu koncertu.
NOWOŚĆ!
Bilety studenckie po 15zł (za okazaniem ważniej legitymacji przy wejściu na koncert).

Informacja o biletach: koncerty@paskudofonia.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka