11 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 41 spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać. Yapa to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce. Zmiany miejsc organizacji imprezy, wyzwania związane z rozwijającą się techniką estradową i z dostępnymi środkami przekazu, a wreszcie zmiana ustroju Państwa nie przeszkodziły w organizowaniu kolejnych edycji. YAPA zaczęła żyć własnym życiem, zdobywając popularność w środowiskach akademickich, turystycznych i harcerskich w całej Polsce.
Dzisiejsza Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.
Tegoroczny festiwal zapowiada się naprawdę wyjątkowo i zaspokoi nawet najbardziej wymagającą widownię. Na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach przyciągały na Yapę rzeszę wielbicieli (Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Kuśka Brothers, Caryna), artyści, którzy świętowali swój triumf na Yapie (Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, Daniel Gałązka), a także zaskakujące duety, które można usłyszeć tylko na Yapie – Olek Grotowski i Zuzanna. Wśród wykonawców pojawią się wręcz legendarne formacje, dzięki którym na szlakach, w bazach studenckich czy schroniskach możemy śpiewać niezliczoną liczbę piosenek – Seta, Mikroklimat, Jerzy Filar, Orkiestra św. Mikołaja. Wisienką na torcie będzie występ wykonawców, których nie trzeba nikomu przedstawiać – Roberta Kasprzyckiego i grupy Plateau.
Yapa to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 3 marca.