Bez Idola na Danielce 2019

Zespół Bez Idola to klasyka piosenki studenckiej / turystycznej. Chcieliśmy ich gościć od dawna, w tym roku nareszcie się to udało: Bez Idola zaśpiewa i zagra na Festiwalu Danielka 2019 🙂

Rys biograficzny

            Zespół Bez Idola powstał wiosną 1981 roku. Jego członkowie wywodzili się w większości  z toruńsko-bydgoskich środowisk akademickich, czyli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Uniwerytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Bez Idola jest kontynuatorem działalności Grupy Toruń, która na przełomie lat 70 tych i 80 tych należała do wiodących zespołów tzw. nurtu piosenki turystycznej w Polsce. W pierwszych latach istnienia, zespół wykonywał utwory właśnie Grupy Toruń, takie jak – „Gawędziarze“, „Przemijanie“, „Turystyczny blues“, „Moje bajki“ czy „Siódme niebo“ i zdobywał w tym czasie wiele cennych nagród na licznych festiwalach piosenki studenckiej, czy turystycznej. Do najważniejszych można zaliczyć Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Yapę w Łodzi, czy Bazunę.
Ważnym wydarzeniem w życiu zespołu był stan wojenny. W tym okresie do repertuaru włączono piosenki o wydźwięku wyraźnie politycznym. Utwory takie jak: „Staruszka“, „Reżymowe tango“, „Ballada o zomuraju“, „Przeszukanie“ czy „Modlitwa internowanych“ stały się wizytówką Zespołu w tamtym ponurym czasie.
Zespół przez prawie 40 lat działalności ukształtował własny styl oparty na kilku wokalach i akompaniamencie gitarowym. Dziś bazuje przede wszystkim na własnym repertuarze, nie zapominając jednak o starych „toruńskich“ piosenkach, zawsze chętnie słuchanych przez wiernych fanów.
Andrzej Marek Michorzewski jest autorem tekstów najczęściej wykonywanych przez Bez Idola. Muzykę do nich od wielu lat pisze Roman Uske. „Spółka“ Michorzewski/Uske wywiera obecnie największy wpływ na styl piosenek wykonywanych przez zespół.
Do najbardziej popularnych utworów należą: „Marzec`88“, „Hania i Emil“, „Nostalgia a kiszone ogórki“, „Dziewczyna z czarnym parasolem“, „Ludzie są podli“, „W tym domu zapłakanym“ czy „Hotel Ukraina“.
W 2018 roku Bez Idola wydał dwupłytowy album pt. „Krótka historia“.  Jest to zapis koncertu, który odbył się w dniu 02 marca 2013 roku w Radio Gdańsk.
Zespół jest nadal artystycznie aktywny, występując zarówno na dużych festiwalach jak i w małych salach klubowych, prezentując własny repertuar i pozostając wierny piosence literackiej.

Trzon zespolu Bez Idola dzisiaj, to: Andrzej Grzegorz Wilczewski, Grzegorz Bielawski oraz Roman Uske.

Zapraszamy do słuchania naszych piosenek i odwiedzania nas na Facebooku – „Jacek Buchowski“ oraz na koncertach.

W imieniu  Bez Idola Roman Uske                                  Marzec 2019

Nagrody

Liczne i cenne 🙂

Linki

https://www.facebook.com/BezIdola
https://sklep.dalmafon.pl/Bez-Idola-Krotka-historia

Bez Idola na Yapie 2016

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka